A Szlovénia-Magyarország Interreg Program kisléptékű pályázati felhívása keretében társfinanszírozott Folk Music Show rövidcímű projekt 2024. április elsején kezdődött és a projektpartnerek, a magyarországi Humán Esély Nonprofit Kft és a szlovéniai Beltinci Turisztikai, Kulturális és Sportegyesület május végéig megvalósította a tervezett 2 db, egész napos népzenei rendezvényt.

A projekt célja, a határtérség közös gyökerű népzenei gyűjteményének nyilvános bemutatásával a kulturális együttműködés magasabb szintre emelése és kiterjesztése volt, a zenét tanuló fiatalok, a népzenei együttesek és kórusok körében.

 

Közel 2 hónapos tervezés és előkészítés után az első rendezvényre 2024. május 24-én Beltinciben került sor. A kora délután kezdődő programon az együttműködő népi együttesek, kórusok és népzenét oktató iskolák képviselői elfogadtak és aláírtak egy nyílt együttműködési megállapodást, amelyben hitet tettek a népzenei hagyományok művelése mellett. A nyílt megállapodáshoz a térség bármely népi kultúrával foglalkozó intézménye vagy egyesülete csatlakozhat. A délutáni programot a Beltinci Általános Iskolában a KUD Beltinci és a Beltinci Általános Iskola növendékei fellépésével néptánc- és népzenei foglalkozás és bemutató zajlott a nagyközönség számára. Este 7 órától a kultúrházban tartott gálaesten fellépett a Beltinci Zeneiskola „Prekmurska Banda” nevű együttese, a Mura-vidéki női népdaléneklésre jellemző kétszólamú muravidéki népdalokat előadó „Irmice” énekegyüttes, a Muravidékről és a Muráról egy kis szeletet bemutató a „Falajček” népi együttes és a muravidéki népzenei hagyományt őrző „Marko Banda”. A magyar partnert a Csatári Pávakör és ifj. Horváth Károly népi együttese képviselte. A gálaest után a partnerek késő estébe nyúló találkozón értékelték a programot.

A projekt magyarországi eseménye 2024. május 28-án Zalaegerszegen, a Liszt Ferenc Általános Iskolában zajlottak. Délelőtt 10 órától „Diákelőadás” keretében mutatkoztak be a Liszt iskola néptáncot tanuló diákjai, a Tiszán innen, Dunán túl  népdaléneklési versenyen arany minősítést szerzett „Zala gyöngye” énekegyüttes és a Völgyi Banda nevű népzenei együttes. A projektben hirdetett rajzpályázat eredményhirdetésén és kiállítás-megnyitóján az iskola „kiskórusa” szlovén és magyar nyelven énekelt egy népdalt és a legjobb alkotások készítői oklevelet és ajándékot kaptak. 17 órától került sor a nagyszabású bemutatóra. A Csatári Pávakör népdalcsokra után, a Liszt Ferenc Általános Iskola néptáncot tanuló csoportjai, a Körtánc Alapfokú Művészeti Iskola növendékei és a „Kerka táncegyüttes tagjai tartottak néptáncbemutatót. A „Zala gyöngye”, a Völgyi Banda és a Kálmán Karolina, Kálmán Rozina és Keresztes Hanna alkotta énekegyüttes népzenei, illetve népdal összeállítással kápráztatták el a közönséget. A szlovén partnert a Beltinci Zeneiskola „Prekmurska Banda” együttese képviselte.Az est zárószámaként valamennyi fellépő és a közönség együtt énekelte el a Muravidék egyik legismertebb népdalát, a Marko skače-t (gyűjtötte: Vikár Béla 1898).

A Folk Music Show projekt Facebook oldalán további részletek olvashatók a fellépőkről.

Fotók: Folk Music Show