A No Border Words (NBW) projekt a kölcsönös megértés és együttműködés előmozdításának közös kihívásaival foglalkozik a határ menti régióban. A partnerek a NO BORDER WORDS projektet a határon átnyúló együttműködés megerősítése érdekében hozták létre. Egy olyan időszakban, amikor Európa külső határain háborúk dúlnak, a belsőkön pedig kerítések épülnek, a határon átnyúló együttműködés nemcsak aktuális, hanem a mindennapi gondolkodás és élet szükséges témájává válik.
A négy rendezvény közül az elsőt 2024. június 15-én, szombaton tartották Mariborban, a TOTI DCA Maribor Egyesület telephelyén, a Gorkega utca 34. szám alatt. A rendezvényt a Maribori Kulturális Központ (SLO) szervezte, együttműködve az Őri Alapítvány partnerszervezetével, amely segített a Magyarországról való utazásban és ezzel elősegítette a nagyszámú maribori részvételt. A kultúra és művészet területén tevékenykedők közötti kapcsolatépítés rendkívül sikeres volt, ami a jövőbeni együttműködéseket nagyban megkönnyíti.
A rendezvény a tervezett menetrend szerint zajlott, 18 órakor a Stájerországi Veteránok Bandája (SLO) köszöntő műsorával kezdődött. A zenei előadás után került sor Balogh István Péter akadémikus festőművész (HU) kiállításának megnyitójára. A kiállítást nagy elismerés övezte, és a 2024-es év egyik legjobbjaként ismerték el Mariborban. A Neil Young Sétány együttes zenei előadása az igényes és a kevésbé kifinomult ízlésű hallgatóságot egyaránt megnyerte. Sülyi Péter verseinek fordítása különleges varázst adott a késő éjszakába nyúló estének.
A rendezvény hivatalos befejezése este 22 órakor volt, de a kötetlen összejövetel még jóval tovább is folytatódott. A résztvevők helyben termelt ételeket, harapnivalókat, desszerteket és italokat kóstolhattak. A kiállításmegnyitó és a zenés-irodalmi előadás kombinációja, kiegészítve a kezdő fúvószenekari előadással, kiváló képlet volt a sikeres rendezvényhez. Az esemény minden generációt megszólított, és egyaránt vonzotta a délután városban sétáló családokat, a fiatalabb művész-, író- és festőgenerációkat, valamint a hivatásos képzőművészeket, zenészeket és írókat. Lehetőséget nyújtott ugyanakkor a magyarországi és szlovéniai kulturális és művészeti alkotók ismerkedésére és társas kapcsolatok kialakítására is.
A No Border Words projekt pontosan a tervezettnek megfelelően zajlott, és minden elvárást és célkitűzést teljesített. A rendezvény sokrétű volt, mind tartalmilag, mind a résztvevők összetételét tekintve. A résztvevők száma felülmúlta a várakozásokat, amit az is bizonyít, hogy a nagyszámú részvétel miatt a jelenléti ív töltését le kellett állítanunk. Minden célt maradéktalanul elértünk, és a kultúra és művészet területén tevékenykedő alkotók közötti kapcsolatépítés rendkívül sikeres volt, ami nagyban megkönnyíti a jövőbeli együttműködéseket.
A mi feladatunk az volt, hogy összekössük az érdekelt feleket, a képzőművészeket a galériatulajdonosokkal, az írókat más írókkal, és így tovább. A megbeszélések során felkészültünk a közelgő magyarországi eseményekre is. A partnerszervezetek teljesítették szerepüket az együttműködés feltételeinek megteremtésében, ami a No Border Words projekt egyik legfontosabb célja. Úgy véljük, hogy az együttműködés a partnerszervezeteken túl is ki fog terjedni, mivel a különböző területek érdekelt szereplői informálisan is kapcsolatba léptek egymással. Két maribori szervezet, a TOTI DCA és a Naključje 7 is részt vett a rendezvény lebonyolításában.
Az eseményről az RTV Slovenija is tudósított, amely a Mostovi – Hidak című műsorában egy hosszabban is bemutatotta a No Border Words projektet.
Második esemény: Művészeti kiállítás: Vukan Aleksander (SLO) és Koltay Dorottya Szonja (HU). 2024. augusztus 9-én a Maribori Kulturális Központ (SLO) és az Őri Alapítvány (HU) az utóbbi központjában egy olyan rendezvényt szervezett, amely kiemelkedett a megszokott programok közül. Az alapítvány törzsközönségét meglepte, hogy a megnyitón egy fúvószenekarral találkozhatott. A kezdeti meglepetés azonban hamar lelkesedésre váltott, hiszen a zenei előadást meleg taps fogadta.
A zenekar fellépése után a rendezvény átvonult a főépület galériájába, ahol Aleksander Vukan szlovén művész kiállításának megnyitójára került sor. A kiállítás kurátora, Mario Berdič kiemelte, hogy a művész folyamatosan meglepi közönségét – ezúttal a szokásos fantáziaaktok helyett főként portrékat mutatott be. A művek között híres magyar történelmi személyiségek portréi, valamint Ljubljana és Budapest központi tereit ábrázoló városképek is szerepeltek.
A megnyitót zenei kíséretét a CZD – Center for Dehumanization és a Pijani Čoln tagjai biztosították. A CZD akusztikus előadásához a maribori Siti hlapci zenekar vendégzenészei csatlakoztak, míg a Pijani Čoln projektet Boban Jankovič képviselte eredeti zenéjével.
Ezt követően Koltay Dorottya Szonja magyar képzőművész vizuális és konceptuális munkáinak kiállítását Dér András magyar rendező és filmproducer nyitotta meg.
Az eseményt mindkét országból számos hivatásos filmes és fotós dokumentálta. A generációk közötti, interdiszciplináris alkotói csere, valamint a különböző szemléletmódok és szervezeti kultúrák felfedezése kivételes volt.
Az összejövetel késő éjszakába nyúlóan folytatódott, és a rendezvény sikeresen, a terveknek megfelelően zajlott le.
Harmadik esemény: Szlovén és magyar irodalmi alkotók sikeres egész napos találkozója. A költők és írók egész napos találkozója kellemes, kreatív és rendkívül tanulságos volt. 2024.augusztus 10-én került megrendezésre.
A maribori csapatot szállító busz megérkezése után először kávéval frissítettük fel magunkat. Ezután a gondosan megtervezett menetrend szerint alakult a program, amely a projektben részt vevő két partnerszervezet bemutatkozásával kezdődött. Ezt követte a helyi ételeket felvonultató ebéd, amely szintén remek alkalmat biztosított az élvezetes beszélgetésre.
A KMCS Media multimédiás központ számára a blogolásról és a hozzászólások írásáról szóló workshopot Vlasta Črčinovič vezette, aki gyakorlati példákat és megközelítéseket mutatott be a résztvevőknek.
A megzenésített versekről szóló kerekasztal-beszélgetés során megtudtuk, hogy a magyar egyetemen a 2024/2025-ös tanévben bevezetik a megzenésített versekkel foglalkozó kurzust, ami meglepő és egyben inspiráló volt a szlovén résztvevők számára. A kerekasztal-beszélgetést a két ország művészeinek megzenésített versek élő előadása színesítette. A kerekasztal-beszélgetésen felszólaltak és felléptek többek között: Másik János, Kollár-Klemencz László, Sülyi Péter, Huzella Péter, Matej Krajnc, Bojan Sedmak és Tone Partljič.
A szombat délután utolsó részében költők előadásait hallgattuk meg: Vlasta Črčinovič Krofič, Metka Oset, Manica Sancin Bunc, Ksenija Šešerko, Manja Tement, Danica Zlatar, Jože Kos, Željko Perović, Sara Špelec, Tone Partljič, Lev Detela, Nevenka Miklič Perme és Matej Krajnc.
A rendezvényt kiválóan megszervezték, és az sikeresen elérte célját, a kapcsolatok ápolását, a kulturális cserét, valamint a szlovén és a magyar kultúra egymáshoz való közeledését.
Képek: NBW
Leave A Comment