Februárban kezdődtek meg az Interreg Szlovénia-Magyarország program keretében megvalósuló, „Közös tevékenység a malom és őrlés hagyományának megőrzésére a SI-HU határ menti térségben” elnevezésű, „ Mills – our mutual value” rövidítésű kisléptékű projekt tevékenységei. A projekt célja három civil szervezet együttműködésének erősítése, és ezen keresztül a célcsoportok minél több tagjának bevonása a Mura és a Rába menti malomipari örökség népszerűsítésére és újraértékelésére irányuló tevékenységekbe. A projekt révén Muravidék és Vas vármegye hangsúlyozza és erősíti malomipari hagyományait, mint a két nemzet között meglévő összekötő elemet.
A projektpartnerek, a Zavod Multimedija Panonija (MMP Cven) és a Csörötneki Ifjúsági Kulturális Egyesület (CSIKE), a határ saját oldalán felvették a kapcsolatot a helyi oktatási intézményekkel (iskolaigazgatókkal). A tanárok vagy mentorok a tanórákon vagy tanórán kívüli tevékenységeken keresztül ismertették meg a diákokkal a malomipar történetét, hagyományait és jelentőségét. Ezeken a foglalkozásokon a diákok megismerkedtek a Rába és a Mura folyók menti malmokkal és malomiparral, majd tudásukat rajzok, festmények vagy más művészi kifejezések révén vetették papírra.
A projektpartnerek a határ mindkét oldalán szerveztek egy-egy malomipari témájú rendezvényt. Az első eseményre 2024. június 22-én került sor a CSIKE projektpartner szervezésében, a második rendezvényt pedig a szlovén oldalon a MMP Cven projektpartner szervezte július 27-én Veržejben. Mindkét rendezvény délelőtti részében három szakértő részvételével kerekasztal-beszélgetést tartottak a malomipar hagyományairól. A projekt részeként a határ mindkét oldalán petíciót készítettek a két malom felújítására és megőrzésére szánt megfelelő források biztosítására. A kerekasztal-beszélgetés után a látogatókat a malomhagyományok témakörében díjazott alkotásokból rendezett kiállítás megnyitójára invitálták, amelyen szlovén és magyar iskolák és óvodák diákjai és gyermekei vettek részt.
A rendezvények résztvevői különböző kulturális előadásokat hallgathattak, részt vehettek lángos-készítő versenyen (a szlovén oldalon), kenyérsütésen (a magyar oldalon), élvezhették a társas- és malomjátékokat, valamint a malmokról szóló gyermekműhelyeket.
Ezzel a projekttel a malmok és a malomipar jelentőségét szeretnénk megismertetni az óvodákkal, általános és középiskolákkal, és más érdeklődőkkel. Szeretnénk hangsúlyozni a szélesebb körű társadalmi funkcióikat, a kulturális és technikai örökség megőrzésének fontosságát, a helyi önellátás jelentőségét, és végül a malmok szerepét az alternatív energiaforrások hasznosításában.
Képek: Mills – our mutual value
Leave A Comment