Az In2Local projekt célja Vas vármegye és a Mura-vidék helyi élelmiszertermelőinek és -feldolgozóinak támogatása a körforgásos gazdaságra való átállásban, ezáltal elősegítve a fenntarthatóbb, versenyképesebb helyi élelmiszertermelést.

A 2023. decemberében indult projektben az elejétől fogva szoros munkakapcsolat alakult ki a két szlovén és két magyar partnerszervezet között. A partnerség első lépésként feltérképezte a Vas vármegyei és a muravidéki élelmiszer termelők fenntarthatóságban, körforgásos gazdaságban végzett termelői, feldolgozói jó gyakorlatait, az ezen területeken mutatkozó kompetenciáit, illetve a termelési, feldolgozási folyamataik anyagáramlását. Ennek keretében egy közösen kialakított módszertan alapján 58 szlovén és magyar termelőtől/feldolgozótól gyűjtöttek adatokat. A válaszokból azonosították és feltérképezték a körforgásos gazdaság technológiáival és megoldásaival áthidalható lehetőségeket és hiányosságokat, és egy jelentésbe foglalták, amiből egy digitális kiadványt is készítettek.

Azért, hogy a partnerek ne csak stratégiai, hanem egyedi segítséget is tudjanak nyújtani a helyi élelmiszer termelők, feldolgozók számára a körforgásos gazdaságra való átállásban, a magyar kollégák a Pannon Egyetem „Bevezetés a körforgásos gazdaságba” című három alkalmas képzésén vettek részt 2024. február hónapban, azóta pedig egy környezetvédelmi mérnök segítségével fejlesztik magukat tovább a témában. A szlovén kollégák képzése 2024. őszén valósult meg, melynek keretében a CEROP regionális hulladékgazdálkodási központot látogatták meg, mely fontos szerepet játszik a különböző szereplők – helyi önkormányzatok, vállalkozások és a lakosság – összefogásában a körforgásos gazdaság elveinek érvényesítése érdekében. A képzés során lehetőség volt megismerni a régióban megvalósított jó gyakorlatok konkrét példáit. A CEROP képviselői bemutatták a hulladékok újrahasznosítására és újrafelhasználására irányuló sikeres projektjeiket, beleértve a műanyag zacskók használatának csökkentését és az anyagok újrahasznosításának ösztönzését helyi vállalkozásokban.

A tudásnövelő partneri képzések után elkészült egy akcióterv, mely tartalmazza, hogy a partnerek milyen intézkedéseket foganatosítanak és azokat hogyan végzik el a célul kitűzött támogató környezet felépítése érdekében. Ez útmutatásul is szolgál arra vonatkozóan, hogy hogyan tudják segíteni majd a helyi termelőket abban, hogy a termelés, tárolás, csomagolás és szállítás folyamatait környezetbarátabbá és költséghatékonyabbá tegyék. A terv célja, hogy a fenntarthatóságot hosszú távon a mindennapi működés részévé tegyék a termelők. 

Az akcióterv elkészítésével párhuzamosan a partnerek különböző élelmiszer-termelési szakterületekhez – mint a gyümölcs- és zöldségtermesztés, borkészítés, hús- és tejtermék előállítás, valamint méztermelés – kapcsolódóan oktatási anyagokat is összeállítottak 2024. őszén az élelmiszer-termelők számára, mely anyagokból származó ismereteket a felhívásra jelentkezett termelők számára egy-egy tréning és egy-egy helyszíni tanácsadás alkalmával be is mutatták 2025. tavaszán. A képzés egyik fő célja, hogy az elméleti tudást konkrét vállalkozásfejlesztési lépésekké alakítsa át, másrészt a gyakorlati oktatás egyben az oktatóanyagok minőségének ellenőrzése is legyen, vizsgálva, hogy valóban minden információt, szükséges tudást tartalmaznak-e, amelyre egy termelőnek szüksége lehet a körforgásos gazdaság folyamataikba történő beépítésekor.

A partnerek a projekt utolsó félévében még többek között tanulmányutakat szerveznek a jó gyakorlatok megismerése és saját kompetenciáik bővítése érdekében, valamint egy kísérleti adatcsere-modell kialakítását is elvégzik. A projekt eredményeit Szombathelyen, egy sajtónyilvános rendezvény keretében tervezik bemutatni. Az eseményre meghívást kapnak a termelők és trénereik, akik egy kerekasztal-beszélgetés során osztják majd meg tapasztalataikat arról, mit jelentett számukra a körforgásos gazdaság alapjainak átadása, illetve befogadása. A cél, hogy ez más termelőket is ösztönözzön az ismeretek beépítésére saját termelési és feldolgozási folyamataikba. A konferencián természetesen a legfrissebb tudományos megközelítések ismertetése sem maradhat el. Ennek biztosítása érdekében agrár kutatóintézetek és egyetemek munkatársait kérik fel előadások tartására, hogy a témaspecifikus trendeket közérthető módon adják át a hallgatóságnak.

A szakmai munka a projekt végén sem áll meg, mert rendszerszinten tovább folytatódik a partnerszervezetekben.

Képek: In2Local