Rengeteg látnivaló, élmény, tudásanyag és közösségi program – így lehetne összefoglalni a június 10-12 között rendezett YOUTH CAMP ZALAEGERSZEG-Duális tábort, amelyet a Zalaegerszegi Gazdasági, Informatikai, Műszaki Képzésekért Alapítvány, mint a MURA-ZALA Youth Community projekt vezető partnere, a Muravidéki Magyar Ifjúsági Szervezettel (MMISZ) és Lendva Községgel közösen valósított meg a Szlovénia-Magyarország Interreg program támogatásának segítségével.
A tábor központja a Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központ Kampusza volt, ahol a 46 fiatal közül 38-an a kampusz kollégiumának vendégszeretetét élvezhették. A Karrier napon a fiatalok találkozhattak a Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központ vezetőivel, oktatóival és játékos formában ismerkedhettek meg a képzési területekkel. Mint kiderült a jelentkezők közül sokan a zalaegerszegi képzésekre adták be jelentkezésüket.
A Tourinform Iroda közreműködésével a vármegyeszékhely nevezetes helyeit és érdekességeit ismerhették meg a résztvevők. Sajnos a hétfői napon az időjárás nem kedvezett a kültéri eseményeknek, így ezt a programot házon belül kellett megoldani. A fiatalok élvezettel vettek részt a játékos feladatokban és a legügyesebbek Zalaegerszeg feliratú karkötőt is hazavihettek a program végén. Az első nap az egyetemisták közkedvelt szórakozóhelyén a Legend’s Pub-ban zárult, ahol előbb egy rövid kvízjátékot vezényeltek le a szervezők, majd a szabadprogram során kedvükre dartsozhattak, biliárdozhattak és csocsózhattak a fiatalok.
A keddi napon reggeli tornával köszöntöttük a felkelő napot, ami nagyon nehezen akart előbukkanni a felhők mögül, de legalább nem esett az eső. A nap a fentarthatóságról szólt. Zöld Kampusz révén bemutattuk a táborozóknak egy rövid Kampusztúra során az elmúlt időszak környezettudatos fejlesztéseit. A Pannon Egyetem veszprémi munkatársai fenntarthatósági kalandtúrával mutatták be a téma számtalan szegmensét. Az Innovációs és Tudásközpont földszintjén kialakított hat állomásos programban a biodiverzitás, az élelmiszerfelhasználás, az energiahasznosítás, a környezetvédelem és a tudatos gondolkodást segítő játékos feladatokat kellet megoldaniuk a csapatoknak. A legügyesebb csapat madárházat vihetett haza.
A délutánra a nap is kisütött és kellemes időben csodálhattuk meg a Gébárti Regionális Népi Kézműves Alkotóházat, benne az ikonikus jelképpé vált jurtát. Két mesterségbemutatón is részt vettek a fiatalok, ahol a szálasanyag felhasználással, valamint a kerámia készítéssel ismerkedhettek. A napot táncházzal zártuk, ahol a Zala Táncegyüttes táncosai moldvai és zalai tánclépésekkel, körtáncokkal és a csárdás rejtelmeivel ismertették meg a lelkes táborozókat.
A záró, Innovációs napon a reggelit követően a ZalaZONE Járműipari Tesztpályán indították a táborozók a napot, ahol egy előadáson keresztül ismerkedhettek meg a fiatalok az egyedülálló járműipari tesztpályával, és az azt körülvevő csúcstechnológiás környezettel. Ezt követően egy szakmai előadás következett „Digitális önvédelem” címmel, ami az internet és túlzott képernyőhasználat veszélyeire hívta fel a résztvevők figyelmét. Majd a buszra felszállva testközelből is láthattuk a több milliárdos fejlesztés eredményeit, a különböző pályaelemeket.
Az ebéd előtt a magyar bajnok és kupagyőztes ZTE FC otthonába, a ZTE Arénába látogatott csapatunk, ahol a több mint százéves klub történelmével ismerkedhettünk meg egy kiállítás segítségével, majd bemehettünk a hazai öltözőbe, a VIP terembe, a sajtószobába, a lelátóra és a kispadokra is leülhettünk.
A tábort az Alsóerdei Sport- és Élményparkban zártuk, ahol négy csoportban sportvetélkedők, hófánkozás és gokartozás várt a fiatalokra. A program végén élményekkel gazdagodva köszöntek el egymástól a középiskolás diákok, akik között reményeink szerint hosszan tartó barátságok is szövődtek. A tábor résztvevői oklevelet és a Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központ képzéseihez többletpontszerzést igazoló oklevelet vehettek át.
Szeptemberben a szlovén és magyar középiskolások Szlovéniában, Lendván újra találkozhatnak, hiszen az MMISZ tábort szervez a Szlovénia-Magyarország Interreg SIHU00102- MURA-ZALA Youth Community projekt keretében. Az év végéig pedig a muravidéki és zalai középfokú intézmények vezetőit várja Lendva Község egy workshop keretében a tapasztalatok, felsőoktatási bemeneti követelmények egyeztetésére.
Képek: MURA-ZALA Youth Community
Leave A Comment