Az Interreg Együttműködés Napja esemény minden év szeptemberében kerül megrendezésre. Először az Európai Bizottság 2012-ben szervezte meg az Interact programmal együttműködve, azzal a céllal, hogy az európai területi (határon átnyúló, transznacionális és interregionális) együttműködési programokat arra ösztönözze, hogy tisztán helyi jellegű rendezvények szervezésével mutassák be a projekteket és azok eredményeit a szélesebb nyilvánosságnak. Az Interreg Együttműködés Napja arra emlékezteti a nagyközönséget, hogy közös munkával le tudjuk győzni a köztünk fennálló határokat.
Az idei SI-HU Interreg Együttműködés Napját a szlovéniai Veržejben, a Mura folyó menti Babič-malomban rendezték meg szeptember 14-én, szombaton, több mint 180 szlovén és magyar részvtvevővel. Az egész napos rendezvényre a Szlovénia-Magyarország Interreg Program Irányító Hatósága/Közös Titkársága, a Szlovén Köztársaság Kohéziós és Regionális Fejlesztési Minisztérium égisze alatt került sor.
A hangsúly a kis léptékű, de nagy stratégiai jelentőségű projektekre helyeződött. Öt közülük különféle műsorokkal, kézműves vagy játékos tevékenységekkel, kiállítási standokkal mutatkozott be: BRIDGE OVER BORDER, Crafts4Future, Folk Music Show, Mills – our mutual value, Namizni Tenis Povezuje. A résztvevők megismerkedhettek a Mura Raba Tour projekttel is, amely az „EU projekt az én projektem” kezdeményezés egyik döntőse, és a sikeres határon átnyúló együttműködés igazi jó példája.
A résztvevőket Dr. Aleksander Jevšek, a Szlovén Köztársaság Kohéziós és Regionális Fejlesztési Minisztérium minisztere és Pénzes Katalin Júlia, az Európai Bizottság Regionális Politikai és Várospolitikai Főigazgatóságának képviselője köszöntötte, aki hangsúlyozta az Interreg programok és a határon átnyúló kapcsolatok nagy jelentőségét. Aleš Mrkela, az Irányító Hatóság képviseletében kiemelte a kis léptékű, egyszerűsített eljárással megvalósított projektek támogatásának fontosságát, amely növeli a programterületen belüli és azon kívüli emberek számára a láthatóságot és bizalmat. Ezekkel a tevékenységekkel hozzájárulnak a program eredményeihez, a bizalomépítésre, a hálózatépítésre és az együttműködésre összpontosítva, ezáltal javítva a program ismertségét. Mint ilyenek, nagy stratégiai jelentőséggel bírnak a programterület és az ott élő emberek számára. Jasmina Litrop a Közös Titkárság nevében bemutatta az eseményen jelen lévő öt kisléptékű projektet, és szép napot kívánt mindenkinek. A köszöntőket követően a Prekmurska banda Glasbene šole Beltinci (SI) és a Koncz Banda (HU) által játszott népzenei dallamokat élvezhette a közönség.
A program ezután izgalmas kalandokkal folytatódott: evezés a Mura folyón és vezetett túra a malom körüli erdőben. A résztvevők festői evezésre indultak, ahol a Mura folyó varázslatos természeti szépségei vették körül őket. Megcsodálták a folyó sodrását, és egyúttal megismerték felbecsülhetetlen ökológiai értékét. A folyó mentén tett nyugodt séta során a résztvevők felfedezték a helyi kulturális és turisztikai környezet gazdagságát, és tudást szereztek a természetes élőhelyek megőrzésének fontosságáról.
A legfiatalabbak – de az idősebb generáció is – kézműves műhelyeken ügyeskedhettek, bridzset vagy asztaliteniszt játszhattak, megnézhették az egyedülálló Babič-malmot, és ellátogathattak a helyi portrékákat kínáló standokra.
A nem túl kedvező időjárási körülmények ellenére a résztvevők nem vesztették el jókedvüket és lelkesedésüket, a tevékenységek, beszélgetések, játékok és szórakozás késő délutánig tartott.
A rendezvény általános célja, hogy felhívja a figyelmet az együttműködés fontosságára, és a projektek néhány eredményét bemutassa a nagyközönségnek és minden érdeklődőnek. A rendezvény résztvevőinek száma minden évben azt mutatja, hogy a határon átnyúló együttműködési programok kis méretük ellenére évről évre egyre láthatóbbá válnak, és a társfinanszírozott projektek eredményei nélkülözhetetlen részét képezik a határ menti térség fejlődésének és életminőségének javításának.
Képek: Interreg SIHU, TV AS, Pomelaj, Stanka Desnik
Leave A Comment