Dan Interreg sodelovanja poteka vsako leto septembra in ga je prvič organizirala Evropska komisija leta 2012 v sodelovanju z Interactom, da bi spodbudila programe evropskega teritorialnega (čezmejnega, transnacionalnega in medregionalnega) sodelovanja za predstavitev projektov in njihovih rezultatov širši javnosti z organizacijo dogodkov izključno lokalnega značaja. Dan sodelovanja Interreg opominja širšo javnost, da lahko s sodelovanjem premagamo meje, ki stojijo med nami.

Letošnji Dan Interreg sodelovanja SI-HU je bil v soboto, 14. septembra, organiziran pri Babičevem mlinu ob reki Muri v Veržeju v Sloveniji, katerega se je udeležilo več kot 180 Slovencev in Madžarov. Celodnevni dogodek je potekal pod pokroviteljstvom Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj, Organa upravljanja/Skupnega sekretariata Interreg Programa Slovenija-Madžarska.

Letos je bil poudarek na projektih manjših vrednosti, ki so sicer z finančnega vidika in trajanja majhni, a imajo velik strateški pomen. Pet se jih je predstavilo z različnimi predstavami, ročnimi ali športnimi dejavnostmi, razstavnimi stojnicami: BRIDGE OVER BORDER, Crafts4Future, Folk Music Show, Mills – our mutual value, Namizni Tenis Povezuje. Udeleženci so se lahko seznanili tudi s projektom Mura Raba Tour, ki je eden od finalistov pobude »EU projekt moj projekt« in je pravi primer uspešnega čezmejnega sodelovanja.

Prisotne sta pozdravila dr. Aleksander Jevšek, minister na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj RS in Katalin Júlia Pénzes, predstavnica Evropske komisije in poudarila velik pomen programov Interreg in dobrih čezmejnih odnosov. Aleš Mrkela, vodja Organa upravljanja, je izpostavil pomen podpore projektom manjših vrednosti, ki se izvajajo po poenostavljenem postopku in povečujejo prepoznavnost in zaupanje med ljudmi na programskem območju in širše. S temi aktivnostmi prispevajo k rezultatom programa, pri čemer se osredotočajo na gradnjo zaupanja, mreženje in sodelovanje ter s tem izboljšujejo prepoznavnost programa. Kot taki so velikega strateškega pomena za programsko območje in tamkajšnje ljudi.  Jasmina Litrop je v imenu Skupnega sekretariata predstavila projekte manjših vrednosti in vsem zaželela lep dan. Uvodni del sta z ljudskimi melodijami popestrili Prekmurska banda Glasbene šole Beltinci (SI) in Koncz Banda (HU).

Program se je nato nadaljeval z razburljivimi dogodivščinami: veslanjem po reki Muri in vodenim pohodom po gozdu okoli mlina. Udeleženci so se podali na slikovito vožnjo z rafti, kjer so jih obdali čarobni prizori naravnih lepot reke Mure. Občudovali so njene tokove ter hkrati spoznavali njeno neprecenljivo ekološko vrednost. Med sproščenim sprehodom ob reki so odkrivali bogastvo lokalnega kulturnega in turističnega okolja in se poglabljali v pomen ohranjanja naravnih habitatov.

Najmlajši,pa tudi starejša generacija so lahko uživali v rokodelskih delavnicah, igranju bridža ali namiznega tenisa, obiskali unikatni Babičev mlin ter si ogledali razstavne stojnice z lokalnimi produkti.

Kljub ne najbolj ugodnim vremenskim razmeram udeležencem ni zmanjkalo vedrine in zagnanosti. Aktivnosti, pogovori, igre in zabava so se nadaljevali vse do poznega popoldneva.

Splošni namen dogodka je ozaveščanje o pomenu sodelovanja in predstavitev nekaterih rezultatov projektov širši javnosti in vsem zainteresiranim. Vsakoletno število udeležencev na teh dogodkih kaže, da so programi čezmejnega sodelovanja kljub svoji majhnosti iz leta v leto bolj prepoznavni, rezultati sofinanciranih projektov pa so nepogrešljiv del razvoja in izboljšanja kakovost življenja v čezmejnem območju.

VIDEO PRISPEVEK

Slike: Interreg SIHU, TV AS, Pomelaj, Stanka Desnik