A Korenika szociális biogazdaság és a Muraba ETT 2024-ben INCLUSION FEST címmel közös rendezvénysorozatot szervezett a generációk és a kultúrák közötti párbeszéd javításának céljával. A határmenti térség ugyanis – mivel a nagyobb központoktól távol esik – számos kihívással küzd a minőségi szociális, kulturális és oktatási szolgáltatások terén. A projektet vezető Korenika három felújított gazdaságból áll, amelynek központi részén sérülékeny társadalmi csoportokhoz emberek számára szerveznek képzéseket, valamint foglalkoztatják is őket. A Muraba ETT 2017-ben azzal a céllal jött létre, hogy határon átnyúló projektek segítségével fejlessze a szlovén-magyar határtérséget, javítsa az itt élők életkörülményeit, és ápolja a kulturális emlékeket.
A Korenikában május 24-én rendezték meg a Különbözőség és Összekapcsolódás Fesztivált, amelyen kb. 15 szociális, mozgáskorlátozott és egészségügyi gondozást nyújtó szervezet mutatkozott be. A fesztiválon 200-an vettek részt, akik számos regionális szervezettel ismerkedhettek meg, többek között a muraszombati Szociális- és Munkaügyi Központtal, a lendvai Idősek Otthonával, a Vitica Intézettel, Szentgotthárd Város Önkormányzatával és számos jótékonysági szervezettel is. A fesztiválon részt vevő szervezetek egy kerekasztalon is részt vettek, amely a vidéki innovatív szociális-gondozói szolgáltatások fejlesztéséről szólt. A Korenika igazgatója Goran Miloševič elmondta, hogy az idei INCLUSION FEST a befogadásra koncentrált. Elmondása szerint a környék szervezetei annak ellenére, hogy a régió a központi területekhez képest az ország peremén található, megpróbálnak minőségi hozzáállást biztosítani az itt élőknek. Ez a Korenika biogazdaság alapelve is: különféle programokat, tartalmakat és szereplőket kötnek össze a helyi lakosok életkörülményeinek javítása céljából.
Az INCLUSION FEST magyarországi programjának keretén belül november 29-én Szentgotthárdon szerveztek rendezvénysorozatot. A Muraba ETT által szervezett, a generációk közötti kapcsolatokat és a kultúrák közötti párbeszédet erősítő programok három helyszínen zajlottak. A Lipa Hotelben ifjúsági és időskori szervezetek mutatkoztak be, sőt, a bemutatkozás mellett a PresiDance segítségével a különböző korosztályok tagjai még táncra is perdültek. A programot kerekasztal beszélgetés zárta, amelyen a régióban tevékenykedő szervezetek vitatták meg a generációk közötti együttműködés és a társadalmi befogadás területén tapasztalható kihívásokat. A rendezvénnyel párhuzamosan a Szentgotthárdi Honismereti Klub tagjai tartottak óvodás, illetve iskolás gyermekek számára tárlatvezetést a Kolostorépületben. A gyermekek az épületet járva ismerkedhettek meg az előző generációk életével. A napot az “Összeér” című koncert zárta a színházban. A fiatalabb és idősebb korosztályt is szép számban felvonultató közönség Szép Renáta és Varga Bence előadásában hallhatott megzenésített verseket.
Ugyancsak a projektről olvashat egy cikket a Széchenyi Programiroda 210. számú hírlevelében: https://szpi.hu/pdf/SZPI-Hirlevel-2025-0117-210-szam
Képek: INCLUSION FEST
Leave A Comment