S februarjem so se pričele aktivnosti projekta manjše vrednosti v okviru Interreg programa Slovenija-Madžarska z naslovom Skupne aktivnosti za ohranitev tradicije mlinov in mlinarstva na čezmejnem območju SI-HU oziroma akronimom Mills – our mutual value. Cilj projekta je okrepiti sodelovanje treh nevladnih organizacij ter preko tega vključiti čim več pripadnikov ciljnih skupin v izvajanje aktivnosti, katerih osrednja tema je popularizacija in novo ovrednotenje dediščine mlinarstva na rekah Muri in Rabi. Pomurje ter Železna županija bosta s tem izpostavili in okrepili tradicijo mlinarstva kot obstoječi povezovalni element med obema narodoma.

Projektna partnerja MMP Cven in CSIKE sta v sklopu projekta vsak na svoji strani meje kontaktirala okoliške izobraževalne inštitucije (ravnatelje). Učencem so v okviru rednega pouka ali obšolskih dejavnostih učitelji oziroma mentorji predstavili zgodovino, tradicijo in pomen mlinarstva. Učenci so v teh urah spoznali mlinarstvo in mline na Rabi in Muri, nato pa svoja spoznanja prenesli na papir v obliki risb, slik ali katere druge likovne oblike.

Oba projektna partnerja sta vsak na svoji strani meje pripravila dogodek na temo mlinarstva. Prvi dogodek je potekal 22. junija 2024 in ga je pripravil projektni partner Csörötneki Ifjúsági Kulturális Egyesület v Csörötneku (CSIKE), drugega pa je pripravil projektni partner Zavod Multimedija Panonija (MMP Cven) na slovenski strani 27. julija v Veržeju.

Na obeh dogodkih je dopoldne bila izvedena okrogla miza na temo tradicije mlinarstva, kjer so bili prisotni po trije strokovnjaki.  V okviru tega projekta so na obeh straneh meje pripravili peticijo, s katero bi zagotovili ustrezna sredstva za obnovo in ohranitev dveh mlinov. Po okrogli mizi so obiskovalce povabili k odprtju razstave nagrajenih likovnih del na temo tradicije mlinov, v kateri so sodelovali dijaki in otroci iz Slovenskih in Madžarskih šol in vrtcev.

Na dogodkih so obiskovalci lahko ob različnih kulturnih točkah spremljali tudi tekmovanje v pripravi Langaša na (slovenski strani), peki kruha (na Madžarski strani), družabnih in mlinarskih igrah, hkrati pa so potekale tudi delavnice za otroke obarvane s tematiko o mlinih.

S tem projektom želimo vrtcem, osnovnim in srednjim šolam ter ostalim zainteresiranim približati pomen mlinov in mlinarstva, njihove širše socialne funkcije, pomen za ohranitev kulturno-tehniške dediščine, pomen za lokalno samopreskrbo ter nenazadnje vlogo, ki jo mlini imajo pri koriščenju alternativni virov energije.

Slike: Mills – our mutual value