Cilj projekta In2Local je podpreti lokalne pridelovalce in predelovalce hrane v Železni županiji in Pomurju pri prehodu v krožno gospodarstvo ter tako spodbuditi bolj trajnostno in konkurenčno lokalno proizvodnjo hrane.
Od začetka projekta decembra 2023 so slovenske in madžarske partnerske organizacije vzpostavile tesno sodelovanje. Kot prvi korak je partnerstvo pripravilo pregled dobrih praks pridelovalcev in predelovalcev hrane v Železni županiji in Pomurju na področju trajnosti in krožnega gospodarstva, njihove kompetence na teh področjih ter tokove materialov v njihovih proizvodnih in predelovalnih procesih. Na podlagi skupno razvite metodologije so bili zbrani podatki pri 58 slovenskih in madžarskih pridelovalcih/predelovalcih. Na podlagi zbranih odgovorov so bile prepoznane priložnosti in vrzeli, ki bi jih bilo mogoče zapolniti s tehnologijami in rešitvami krožnega gospodarstva, vse skupaj pa je bilo zbrano v poročilu in preoblikovano v digitalno publikacijo.
Da bi lahko partnerji lokalnim pridelovalcem in predelovalcem hrane nudili ne le strateško, ampak tudi ciljno usmerjeno podporo pri prehodu v krožno gospodarstvo, so madžarski partnerji februarja 2024 sodelovali na tridelni delavnici »Uvod v krožno gospodarstvo«, ki jo je organizirala Panoonska univerza. S pomočjo okoljskega inženirja so od takrat naprej dodatno poglabljali svoje znanje na tem področju. Usposabljanje za slovenske partnerje je potekalo jeseni 2024, v sklopu katerega so obiskali regionalni center za ravnanje z odpadki CEROP, ki ima ključno vlogo pri povezovanju različnih deležnikov – lokalnih skupnosti, podjetij in prebivalstva – z namenom uresničevanja načel krožnega gospodarstva. Usposabljanje je ponudilo priložnost za spoznavanje konkretnih primerov dobrih praks iz regije. Predstavniki CEROP-a so predstavili uspešne projekte s področja recikliranja in ponovne uporabe odpadkov, med drugim tudi prizadevanja za zmanjšanje uporabe plastičnih vrečk in spodbujanje recikliranja materialov med lokalnimi podjetji.
Po usposabljanjih, namenjenih poglabljanju znanja partnerjev, je bil pripravljen akcijski načrt, v katerem so opredeljeni ukrepi, ki jih bodo partnerji izvedli, ter načini njihove izvedbe za vzpostavitev podpornega okolja. Načrt prav tako služi kot vodilo za pomoč lokalnim pridelovalcem pri tem, kako svoje proizvodne, skladiščne, pakirne in transportne procese narediti bolj okolju prijazne in stroškovno učinkovite. Cilj je dolgoročna integracija trajnostnih pristopov v vsakodnevno delovanje pridelovalcev.
Vzporedno s pripravo akcijskega načrta so partnerji jeseni 2024 pripravili tudi izobraževalna gradiva za različne sektorje pridelave hrane – kot so pridelava sadja in zelenjave, vinogradništvo, mesna in mlečna proizvodnja ter čebelarstvo. Znanje, zajeto v teh gradivih, je bilo udeležencem predstavljenih prek izobraževanja in svetovanja na terenu spomladi 2025. Eden glavnih ciljev usposabljanja je bil preoblikovanje teoretičnega znanja v konkretne korake za razvoj podjetja. Poleg tega je praktično usposabljanje služilo tudi za oceno kakovosti izobraževalnih gradiv – ali ta dejansko vključujejo vse potrebne informacije in znanja, ki jih pridelovalec potrebuje za vključevanje načel krožnega gospodarstva v svoje procese.
V zadnjem obdobju projekta bodo partnerji organizirali študijske obiske za spoznavanje dobrih praks in krepitev lastnih kompetenc. Prav tako bodo razvili pilotski model izmenjave podatkov. Rezultati projekta bodo predstavljeni na javnem dogodku v Szombathelyju, kamor bodo povabljeni pridelovalci in njihovi mentorji, da v okviru okrogle mize delijo svoje izkušnje o tem, kaj jim je pomenila uvedba načel krožnega gospodarstva. Namen dogodka je navdihniti tudi druge pridelovalce, da v svoje prakse vključijo to znanje. Na konferenci bodo predstavljeni tudi najnovejši znanstveni pristopi, za kar bodo poskrbela predavanja raziskovalcev iz kmetijskih raziskovalnih ustanov in univerz, ki bodo teme predstavili na razumljiv in dostopen način.
Strokovno delo se z zaključkom projekta ne bo končalo, ampak se bo nadaljevalo na sistemski ravni znotraj partnerskih organizacij.
Slike: In2Local
Leave A Comment