Projekt NBW – No Border Words – se ukvarja s skupnim izzivom spodbujanja medsebojnega razumevanja in sodelovanja v obmejni regiji. Partnerji ustvarjajo projekt NO BORDER WORDS za krepitev medsebojnega čezmejnega sodelovanja. V času, ko divjajo vojne na zunanjih mejah Evrope in se gradijo ograje na notranjih mejah, čezmejno sodelovanje ni le aktualno, temveč postaja nujna tema vsakdanjega razmišljanja in prakse.
Prvi izmed štirih dogodkov smo izvedli v Mariboru, v soboto, 15. junija 2024, v prostorih Društva TOTI DCA Maribor na Gorkega ulici 34.
Dogodek je organiziral Kulturni center Maribor (SLO), v sodelovanju s partnersko organizacijo Őri Alapítvány, ki je organizirala prevoz iz Madžarske in omogočila številnim udeležencem obisk Maribora ter sodelovanje na prireditvi. Mreženje med posamezniki s področja kulture in umetnosti je bilo zelo uspešno, kar bo olajšalo nadaljnje sodelovanje.
Prireditev se je odvijala po programu, ki se je pričel ob 18. uri s pozdravnim nastopom Godbe veteranov Štajerske (SLO) / Stájerországi Veteránok Bandája (SLO). Po uvodnem glasbenem delu je sledila otvoritev razstave akademskega slikarja Istvána Péterja Balogha (HU). Razstava je požela izjemno odmevnost in je bila označena kot ena izmed najboljših v letu 2024 v Mariboru. Glasbeni nastop skupine Neil Young Sétány je zadovoljil tako zahtevnejše poslušalce kot tudi tiste z manj izbranim okusom. Prevod poezije Pétera Sülyia je večeru dodal še poseben čar, ki je trajal dolgo v noč.
Uradni zaključek dogodka je bil ob 22. uri, vendar se je sproščeno druženje nadaljevalo še dolgo zatem. Obiskovalcem smo ponudili lokalno pridelano hrano, prigrizke, sladice in pijačo. Kombinacija otvoritve razstave in glasbeno-literarnega nastopa z uvodnim nastopom pihalnega orkestra je bila odlična, kar je prispevalo k uspešnemu dogodku. Dogodek je bil medgeneracijsko obarvan, saj so se ga udeležile družine na popoldanskem sprehodu po mestu, mlajša generacija umetnikov, literatov in slikarjev, profesionalni likovni umetniki, glasbeniki ter literati. Prireditev je bila priložnost za druženje, spoznavanje kulturnih in umetniških ustvarjalcev iz Madžarske in Slovenije.
Projekt No Border Words poteka natanko po zastavljenih smernicah in izpolnjuje vsa pričakovanja, cilje ter poslanstvo. Dogodki so večplastni tako vsebinsko kot tudi glede na strukturo obiskovalcev in udeležencev. Število udeležencev je preseglo pričakovanja, kar potrjuje tudi dejstvo, da smo zaradi velikega obiska morali prekiniti izpolnjevanje liste prisotnosti. Vsi cilji so bili doseženi, mreženje med posamezniki s področja kulture in umetnosti pa je bilo izjemno uspešno, kar bo omogočilo lažje nadaljnje sodelovanje.
Naša naloga je bila povezovati zainteresirane deležnike, likovne umetnike z galeristi, literate z literati, in tako naprej. V pogovorih smo se pripravljali tudi na naslednje dogodke, ki bodo potekali na Madžarskem. Partnerske organizacije so izpolnile svojo vlogo pri ustvarjanju pogojev za sodelovanje, kar je eden izmed ključnih ciljev projekta No Border Words. Verjamemo, da se bo sodelovanje širilo tudi izven okvirov partnerskih organizacij, saj so se zainteresirani deležniki iz različnih področij povezali tudi neformalno. Pri izvedbi dogodka sta sodelovali tudi dve mariborski organizaciji, TOTI DCA in Naključje 7.
Prireditev je obiskala RTV Slovenija, ki je v oddaji Mostovi – Hidak pripravila daljši prispevek o projektu No Border Words.
Drugi dogodek – umetniška razstava: Aleksander Vukan (SLO) in Koltay Dorottya Szonja (HU). Kulturni center Maribor (SLO) in Őri Alapítvány (HU) sta 9. avgusta 2024 organizirala dogodek, ki je odstopal od ustaljenega programa v centru Ori A. Redno občinstvo fundacije Ori A je z začudenjem opazovalo pihalni orkester na otvoritvi. A začetno presenečenje je hitro zamenjalo navdušenje, saj je glasbeno spremljavo pospremil topel sprejem.
Po nastopu orkestra se je dogajanje preselilo v galerijo v prvi stavbi, kjer je potekal otvoritveni ceremonial razstave slovenskega umetnika Aleksandra Vukana. Kurator razstave Mario Berdič je izpostavil, da umetnik nenehno preseneča – tokrat je namesto fantazijskih aktov predstavil predvsem portrete, med katerimi so tudi upodobitve znanih zgodovinskih madžarskih osebnosti. Med mestnimi pejsaži sta se znašla tudi dva osrednja trga glavnih mest, Ljubljane in Budimpešte.
Otvoritev so glasbeno obogatili nastopajoči iz skupin CZD – Center za dehumanizacijo in Pijani čoln. CZD v akustični izvedbi so dopolnili gostujoči glasbeniki iz mariborske zasedbe Siti hlapci, medtem ko je projekt Pijani čoln zastopal Boban Jankovič z avtorsko glasbo.
Sledila je otvoritev razstave likovnih in konceptualnih del madžarske umetnice Koltay Dorottya Szonja, ki jo je slavnostno otvoril madžarski režiser in filmski producent Andras Der.
Prireditev so spremljali številni profesionalni snemalci in fotografi iz obeh držav. Medgeneracijska, medžanrska in ustvarjalna izmenjava izkušenj, skupaj s spoznavanjem različnih pristopov ter kulturno-organizacijske dinamike, je bila vrhunska.
Druženje se je nadaljevalo dolgo v noč, dogodek pa je bil v celoti uspešen in izveden po načrtih.
Tretji dogodek – uspešno celodnevno srečanje slovenskih in madžarskih literarnih ustvarjalcev. Celodnevno srečanje pesnic, pesnikov, pisateljic in pisateljev je bilo prijetno, ustvarjalno in izjemno poučno. Dogodek je bil izveden 10. avgusta 2024.
Po prihodu avtobusa, ki je pripeljal mariborsko ekipo, smo se najprej okrepčali s kavo. Nato se je program odvijal po skrbno načrtovanem urniku, ki se je začel s predstavitvijo obeh partnerskih organizacij v projektu. Sledilo je kosilo, kjer so nam postregli z domačimi jedmi, kar je bil tudi čas za prijeten pogovor.
Delavnico na temo pisanja bloga in prispevkov za multimedijski center KMCS Media je vodila ga. Vlasta Črčinovič, ki je udeležencem predstavila praktične primere in pristope.
Na okrogli mizi o uglasbljeni poeziji smo izvedeli, da na Madžarski univerzi v študijskem letu 2024/2025 pripravljajo predmet, posvečen uglasbljeni poeziji, kar je bilo za slovenske udeležence presenetljivo in navdihujoče. Okroglo mizo so obogatili s praktičnimi primeri uglasbljene poezije, ki so jih predstavili umetniki iz obeh držav. Na okrogli mizi so sodelovali in nastopali: János Másik, László Kollár-Klemencz, Péter Sülyi, Péter Huzella, Matej Krajnc, Bojan Sedmak in Tone Partljič.
V zadnjem delu sobotnega popoldneva smo prisluhnili nastopom pesnic in pesnikov: Vlaste Črčinovič Krofič, Metke Oset, Manice Sancin Bunc, Ksenije Šešerko, Manje Tement, Danice Zlatar, Jožeta Kosa, Željka Perovića, Sare Špelec, Toneta Partljiča, Leva Detele, Nevenke Miklič Perme in Mateja Krajnca.
Srečanje je bilo odlično organizirano in je uspešno doseglo cilje povezovanja, spoznavanja ter zbliževanja kultur Slovenije in Madžarske.
Slike: NBW
Leave A Comment