Projekt “Kot nekoč Küzmič,” ki povezuje občini Puconci v Sloveniji in Sakalovci (Szakonyfalu) na Madžarskem, je s svojimi dogodki navdušil številne udeležence, ki so se zbrali, da bi obudili bogato kulturno in zgodovinsko dediščino prekmurskega reformatorja Števana Küzmiča. Projekt, sofinanciran s strani Evropske unije preko programa Interreg Slovenija-Madžarska 2021–2027, je zasnovan kot priložnost za krepitev čezmejnega sodelovanja, izmenjavo kulturnih izkušenj ter ohranjanje skupnih vrednot in tradicij.

Uspešen začetek projekta v Puconcih

Prvi del projekta se je odvil 28. septembra 2024 v občini Puconci, kjer se je zbralo več kot 200 udeležencev, vključno z obiskovalci iz Madžarske, ki so prispeli iz občine Sakalovci (Szakonyfalu). Dogodek je s toplim sprejemom otvorila direktorica Razvojnega zavoda Občine Puconci, Ksenija Flegar. Udeležili so se ga župan Občine Puconci, Uroš Kamenšek, oba podžupana Ludvik Novak in Branko Ritlop, županja Sakalovcev Valeria Rogan ter predsednica Zveze Slovencev na Madžarskem, Andrea Kovač. Dogodek je bil posvečen ohranjanju spomina na Števana Küzmiča, ključnega prekmurskega književnika in reformatorja, ki je s svojim delom močno zaznamoval obe strani meje. Obiskovalci so se sprehodili skozi zgodovinska prizorišča, povezana s Küzmičem, med drugim so si ogledali njegov Spominski dom v Puconcih, cerkev, ki nosi njegovo ime v Bodoncih ter se poklonili njegovemu spomeniku v Strukovcih, kjer je potekala tudi krajša kulturna slovesnost. Del programa je bil tudi ogled razstave o življenju Števana Küzmiča, ki je vključevala pregled njegovega dela in vpliva na obe strani meje. Posebno pozornost pa je pritegnila razstava knjig v prekmurskem jeziku, med katerimi je bilo mogoče videti vseh pet izdaj Novega zakona, ki ga je Küzmič prevedel v prekmurščino, kar je pomembno prispevalo k ohranjanju in razvoju prekmurskega jezika in kulture. Razstavi sta dodali globino dogodku in udeležence povezali z bogato kulturno dediščino, ki jo Küzmičevo delo še danes predstavlja. Vrhunec dogodka je bil nastop v Športno-rekreacijskem centru Strukovci, kjer so se predstavile različne kulturne in umetniške skupine iz Slovenije in Madžarske. Občinstvo so navdušile pevke ljudskih pesmi “Irmice,” učenci Glasbene šole Virtuoz, Slavistično društvo Prekmurja, Prlekije in Porabja, ter folklorna skupina iz Madžarske. Pester program je zaokrožil energičen nastop glasbene skupine STOP, ki je poskrbela za dinamičen zaključek prvega dela dogodka. V okviru spremljevalnega programa je potekala tržnica lokalnih ponudnikov, kjer so obiskovalci lahko kupili izdelke, kot so vino, med in medenjake, ročno izdelane tekstilne izdelke, domače testenine, ptičje krmilnice in lončeno posodo. Dogodek je potekal v več jezikih – v narečni prekmurščini, slovenščini in madžarščini – in bil preko javljanja v živo prenašan na radiu Murski val, medtem ko je TV AS pripravila reportažo, kar je omogočilo, da so vsebine dosegle širšo javnost.

Nadaljevanje sodelovanja v Sakalovcih

Drugi del projekta “Kot nekoč Küzmič” se je odvil 19. oktobra 2024 v Sakalovcih na Madžarskem. Tudi ta dogodek je bil izjemno bogat z vsebinami in obeležil močne zgodovinske vezi med regijama. Udeleženci iz Slovenije so bili gostoljubno sprejeti s pozdravom županje Valerije Rogan in domačinov iz Sakalovcev. Po sprejemu so se podali v bližnjo vas Čobin (Nemescsó), kjer jih je duhovnica popeljala skozi zgodovinske povezave med Küzmičem in krajem. Števan Küzmič se je v Čobinu šolal in deloval kot učitelj ter s svojimi deli pomembno prispeval k ohranitvi prekmurske kulturne dediščine in širitvi reformacije. Po ogledu Čobina so udeleženci obiskali mesto Kiseg, kjer so uživali v jesenskem sejmu lokalne obrti in kulinarike. Dogajanje se je kasneje preselilo nazaj v Sakalovce, kjer so v kulturnem domu pripravili slavnostno prireditev. Zaznamovana je bila z izvedbo slovenskih in madžarskih himn, slavnostnimi nagovori obeh županov, Puconcev in Sakalovcev. Oba govora sta izpostavila pomen ohranjanja skupne kulturne dediščine in nujnost čezmejnega sodelovanja, ki ne le povezuje regije, ampak tudi ohranja skupno zgodovino in identiteto. Poseben pečat dogodku je dal nastop Družine poje iz Vadarec, ki je s pesmijo simbolično združila obe kulturi. Nastopili so s tradicionalno madžarsko pesmijo, ki so jo priredili v slovenski in prekmurski jezik, kar je navdušilo prisotne in poudarilo kulturno povezanost narodov, slovenskimi in madžarskimi pesmimi sta se predstavili mladi pevki Vanessa in Stefania.

Kulturna dediščina kot most med dvema narodoma

Projekt “Kot nekoč Küzmič” se osredotoča na krepitev vezi med Slovenijo in Madžarsko s poudarkom na kulturni dediščini in skupni zgodovini. Poleg slavnostnih dogodkov so si imeli obiskovalci priložnost ogledati razstavo o življenju in delu Števana Küzmiča, ki smo jo v Sakalovcih nadgradili z umetniškim ustvarjanjem učencev iz Osnovne šole Puconci ter se preizkusiti v ustvarjalnih delavnicah, kot je izdelovanje rož iz krep papirja, kar je dodatno obogatilo dogajanje. Dogodek se je zaključil s prijetnim kosilom v tradicionalnem madžarskem slogu, kjer so udeleženci nadaljevali z izmenjavo idej in krepitvijo vezi. Kljub zgodovinskim razlikam in mejam, ki so ločevale regiji, se danes preko takšnih projektov ponovno gradijo mostovi prijateljstva, sodelovanja in medsebojnega razumevanja. Z veseljem pričakujemo nadaljnje dogodke, ki bodo še naprej ohranjali duha sodelovanja in prijateljstva med Slovenijo in Madžarsko, ter poglabljali medsebojne vezi na podlagi skupne dediščine in tradicij.

Slike: Kot nekoč Küzmič