Socialna kmetija Korenika ter EZTS Muraba sta leta 2024 organizirala skupen niz dogodkov z naslovom INCLUSION FEST za krepitev medgeneracijskega in medkulturnega dialoga. Obmejna regija se zaradi oddaljenosti od večjih središč sooča s številnimi izzivi glede kakovostnih socialnih, kulturnih in izobraževalnih storitev. Vodilni partner v projektu, Socialna kmetija Korenika je sestavljena iz treh obnovljenih kmetij. V osrednjem delu organizirajo usposabljanja za ljudi iz ranljivih skupin, ter jih tudi zaposlujejo. EZTS Muraba je leta 2017 nastalo z namenom krepitve slovensko-madžarskega čezmejnega sodelovanja, izboljšanja kakovosti življenja tukaj živečih ter ohranjenja kulture.
Na Socialni kmetiji Korenika so 24. maja 2024 v Šalovcih pripravili Festival raznolikosti in povezovanja, na katerem je storitve predstavilo okoli 15 ponudnikov socialnega, invalidskega ter zdravstvenega varstva. 200 udeležencem festivala se je predstavilo med drugimi Varstveno delovni center iz Murske Sobote, Dom starejših Lendava, Mestna občina Monošter in številne dobrodelne ustanove. V okviru festivala so pripravili tudi posvet Razvoj inovativnih socialnovarstvenih storitev na podeželju. Festival se je odvijal v okviru projekta INCLUSION FEST in je bil letos osredotočen na inkluzijo, je povedal direktor Korenike Goran Miloševič. Povedal je, da kljub temu, da je regija v primerjavi z osrednjimi območji na obrobju države, si organizacije na tem območju prizadevajo za kakovosten pristop k ljudem, ki tu živijo. »Je pa tudi naš princip delovanja socialne kmetije, da povezujemo različne programe, vsebine in akterje, ki potem tukajšnjim ljudem to ponujajo,« je še povedal.
V okviru programa INCLUSION FEST na Madžarskem je bil organiziran dogodkek 29. novembra v Monoštru. Prireditve za krepitev medgeneracijskih in medkulturnih odnosov so v organizaciji EZTS Murabe potekale na treh lokacijah. V hotelu Lipa so se predstavile mladinske organizacije ter organizacije starejših ljudi, poleg predstavitev pa so člani različnih starostnih skupin s pomočjo plesne skupine PresiDance celo zaplesali. Program je zaključila okrogla miza, kjer so se regijske ustanove pogovarjale o izzivih medgeneracijskega sodelovanja ter družbene inkluzije. Vzporedno z dogodkom so člani Kluba za dediščino Monošter organizirali vodeni ogled stavbe samostana za skupine šolskih in predšolskih otrok. Najmlajši so se tako lahko med ogledom seznanili z življenjem prednikov. Dan je zaključil koncert z naslovom „Skupaj” v gledališki dvorani. Občinstvo starejših in mlajših je lahko prisluhnilo uglasbeni poeziji v predstavi Renáte Szép in Benceja Varge.
Slike: INCLUSION FEST
Leave A Comment