Projekt je pripomogel k poglobljenemu sodelovanju med upravljavci strateških termalnih vodnih virov in prepoznavanju prihodnjih možnosti za uporabo geotermalne energije na čezmejnem območju severovzhodne Slovenije in zahodne Madžarskem. Projekt je prispeval k vzpostavitvi usklajenega in trajnostnega skupnega upravljanja in spremljanja geotermalnih vodonosnikov, ki so strateškega pomena za sosednje države. Vzajemna promocija in publikacija projektnih rezultatov bosta prispevali k višji ravni ozaveščenosti med sedanjimi in bodočimi uporabniki ter širšo javnostjo na obeh straneh meje.
Zdraviliški turizem in uporaba geotermalne energije sta zelo pomembni panogi na slovensko-madžarskem prekomejnem območju. Obe državi sta ločeno že izvajali raziskave, vendar ustrezno in trajnostno upravljanje s termalno vodo in geotermalno energijo ostaja vizija prihodnosti. Potreba po skupnem ukrepanju izhaja predvsem iz dejstva, da so termalni vodonosniki upravno razdeljeni z državno mejo, vendar hidravlično delujejo kot enoten sistem. Dosedanjega sodelovanja med državama na tem področju skorajda ni bilo, zato je bilo potrebno najprej izmenjati informacije o geološki zgradbi tega območja.
Prvi cilj projekta je bil preiskava regionalnega geotermalnega potenciala in potenciala termalne vode.Na podlagi baze podatkov, ki jo je projekt vzpostavil, je bil izdelan 3D model območja, ki je sledil kot podlaga za skupni prekomejni regionalni model toka vode, prenosa mase in toplote.
Izjava vodje projekta: » Usklajeno izkoriščanje ter monitoring samega izkoriščanja geotermalne energije – geotermalni bazen poteka dejansko čezmejno. Tovrstni projekti so tudi v prihodnosti (naslednje programsko obdobje) nujni za skupen čezmejni razvoj, saj je in bo še v prihodnosti veliko bolj pomembno okoljevarstvo, kot posledica in naslednja stopnja trajnostne izrabe naravnih virov. «
Stanislav Sraka, Moravske Toplice, Razvojna agencija Sinergija
Konkretni cilji projekta so bili izvedba raziskave in analize za izdelavo celovite ocene prekomejnega termalnega vodonosnika in nato izdelava omenjenega vodonosnika, ki služi kot orodje za spremljanje in upravljanje s termalnimi viri.
Naslov projekta:
Pregled rabe geotermalne energije, ocena podzemnih teles termalne vode in priprava skupnega načrta upravljanja vodonosnikov v Mursko-Zalskem bazenu / T-JAM
ESRR sredstva: 461.356,56 EUR
Trajanje projekta: od september/2009 do oktober/2011
Spletna stran projekta: http://www.t-jam.eu/projekt/
Projektni partnerji:
- Razvojna agencija Sinergija d.o.o.
- Geološki zavod Slovenije
- Madžarski geološki inštitut
- Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság – Nyudukövizig / Zahodnomadžarska agencija za zaščito okolja in voda
- Lokalna energetska agencija za Pomurje
Ključni cilji:
- Dosežen pristop usklajenega izkoriščenja geotermalnega bazena in vzpostavitev odnosa do izmenjave podatkov in razvoj infrastrukture
- Vzpostavitev strukturno-geološkega modela
- Definicija potencialne prekomejne smeri toka termalne vode
Ključne besede:
- razpoložljivost geotermalnega potenciala
- termalna voda
- energija
- termalna energija
- obnovljivi viri